Rekuperační jednotka je srdcem každého větracího systému v budovách. Na trhu existuje několik výrobců, kteří pokrývají různé potřeby svých zákazníků. My, jako dodavatelé, zastupujeme několik z nich a pomáháme svým zákazníkům s výběrem té nejlepší alternativy.
Pro správný chod rekuperační jednotky musíte brát v potaz hned několik faktorů. Níže Vám prozradíme, na co si dát při výběru pozor.
Pro rychlou, nezávaznou konzultaci nás můžete kontaktovat vyplněním formuláře.
Více informací a dokumentace k rekuperačním jednotkám najdete na našem e-shopu.
Při volbě vhodné rekuperační jednotky musíte vždy zvažovat několik základních předpokladů:
Počet obytných místností
Velikost místností
Počet osob žijících v domě
Je potřeba entalpie nebo ne?
Vhodná jednotka
Entalpie je systém, který zabraňuje přesoušení místností větráním tím, že vrací vlhko zpět. Tím se v obytných prostorech udrží přirozená vlhkost a příjemné klima i pro alergiky a astmatiky.
Při větrání v zimě, kdy je obvykle nižší vlhkost vzduchu hrozí při přílišném větrání přesušení domu. V krajním případě při suché zimě může vlhkost spadnout až na 30% (obvyklá vlhkost obytných prostor by měla být kolem 45 - 55 %). Rekuperační jednotky s entalpií dokáží vlhkost interiéru významně přiblížit požadovaným hodnotám.
Rekuperační jednotky jednotlivých výrobců se od sebe neliší jenom technickými vlastnostmi a funkcemi, ale také cenou. Obecně platí, že do nejlevněší kategorie patří jednotky od firmy Atrea, do střední třídy se řadí jednotky Jablotronu a do nejvyšší třídy patří jednotky Zender.
Rozlišujeme rekuperační jednotky podstropní a nástěnné. Podstropní jednotky mají výhodu, že nezabírají místo v technické místnosti nebo v jakémkoli místě, kde jsou instalované. Přesto k ním zůstává pro servisní účely jednoduchý přístup. Jednotky nástěnné více zabírají užitkovou plochu místnosti.
Rekuperační jednotky můžeme rozdělit na 2 základní druhy - Aktivní / Pasivní.
Aktivní rekuperace je v podstatě malé tepelné čerpadlo, které odebírá tepelnou energii z odpadního vzduchu a předává ho studenému příchozímu vzduchu. Přebytek může být ukládán pro potřeby ohřevu teplé užitkové vody. U aktivní rekuperace může být problém s nízkou interiérovou vzdušnou vlhkostí, prostor může být tzv. převětrán.
Pasivní rekuperace dokáže přes stěnu rekuperačního výměníku odebrat až 95% tepelné energie z odpadního odvětrávaného teplého vzduchu z domu a předat ho studenému přívodnímu čerstvému vzduchu. Tím je zajištěno řízené větrání domu s minimální ztrátou tepelné energie.
Velikost rekuperační jednotky nám ovlivňuje kromě počtu osob i obytná plocha objektu. Vhodnost rekuperační jednotky je třeba vždy konzultovat s dodavatelem.
Kutilové, řemeslníci, specializované firmy a živnostníci mohou v našem e-shopu zakoupit veškeré potřebné součásti buď formou kompletní skládačky, nebo po dílech.
Zobrazit zboží v e-shopuPokud jste se rozhodli pro realizaci rekuperace svépomocí, můžete využít našeho on-line kalkulátoru. Pokud budete chtít zprovoznění jednotky naší firmou, poskytneme vám záruku.
Větrací rekuperační jednotku můžeme mít navíc s tzv. entalpickým rekuperačním výměníkem. Tyto rekuperační jednotky umí řízeně či neřízeně (podle druhu a výrobce) odebírat z odpadního větraného vzduchu vlhkost a předávat ho čerstvému příchozímu vzduchu. Ideální klima vnitřního prostředí domu má 40 - 55 % vzdušné vlhkosti.
Jako uživatelé bychom měli u rekuperačních jednotek dbát na to, aby byly:
Tiché
Energeticky nenáročné
Kvalitní
S možností vzdálené správy
S nízkými prozozními náklady
Preferujeme české výrobce. Jestliže máme možnost nakoupit stejně kvalitní či kvalitnější výrobek za podobné peníze vyráběný u nás v ČR, pak to rádi děláme. Všechny námi dodávané rekuperační jednotky jsou certifikované i pro pasivní domy s možností dotace.