Rekuperační jednotky

Rekuperační jednotka je srdcem každého větracího systému v budovách. Na trhu existuje několik výrobců, kteří pokrývají různé potřeby svých zákazníků. My, jako dodavatelé, zastupujeme několik z nich a pomáháme svým zákazníkům s výběrem té nejlepší alternativy.

Pro správný chod rekuperační jednotky musíte brát v potaz hned několik faktorů. Níže Vám prozradíme, na co si dát při výběru pozor.

Pro rychlou, nezávaznou konzultaci nás můžete kontaktovat vyplněním formuláře.

Více informací a dokumentace k rekuperačním jednotkám najdete na našem e-shopu.

Kontaktujte nás Navštívit e-shop

Základní parametry

Při volbě vhodné rekuperační jednotky musíte vždy zvažovat několik základních předpokladů:

Počet obytných místností

Velikost místností

Počet osob žijících v domě

Je potřeba entalpie nebo ne?

Vhodná jednotka

Rekuperační jednotka s entalpickým výměníkem

Entalpie je systém, který zabraňuje přesoušení místností větráním tím, že vrací vlhko zpět. Tím se v obytných prostorech udrží přirozená vlhkost a příjemné klima i pro alergiky a astmatiky.

Při větrání v zimě, kdy je obvykle nižší vlhkost vzduchu hrozí při přílišném větrání přesušení domu. V krajním případě při suché zimě může vlhkost spadnout až na 30% (obvyklá vlhkost obytných prostor by měla být kolem 45 - 55 %). Rekuperační jednotky s entalpií dokáží vlhkost interiéru významně přiblížit požadovaným hodnotám.

Jaké jsou ceny rekuperačních jednotek?

Rekuperační jednotky jednotlivých výrobců se od sebe neliší jenom technickými vlastnostmi a funkcemi, ale také cenou. Obecně platí, že do nejlevněší kategorie patří jednotky od firmy Atrea, do střední třídy se řadí jednotky Jablotronu a do nejvyšší třídy patří jednotky Zender.

Rekuperační jednotky dle místa instalace

Rozlišujeme rekuperační jednotky podstropní a nástěnné. Podstropní jednotky mají výhodu, že nezabírají místo v technické místnosti nebo v jakémkoli místě, kde jsou instalované. Přesto k ním zůstává pro servisní účely jednoduchý přístup. Jednotky nástěnné více zabírají užitkovou plochu místnosti.

Aktivní vs. pasivní rekuperace

Rekuperační jednotky můžeme rozdělit na 2 základní druhy - Aktivní / Pasivní.

Aktivní rekuperace je v podstatě malé tepelné čerpadlo, které odebírá tepelnou energii z odpadního vzduchu a předává ho studenému příchozímu vzduchu. Přebytek může být ukládán pro potřeby ohřevu teplé užitkové vody. U aktivní rekuperace může být problém s nízkou interiérovou vzdušnou vlhkostí, prostor může být tzv. převětrán.

Pasivní rekuperace dokáže přes stěnu rekuperačního výměníku odebrat až 95% tepelné energie z odpadního odvětrávaného teplého vzduchu z domu a předat ho studenému přívodnímu čerstvému vzduchu. Tím je zajištěno řízené větrání domu s minimální ztrátou tepelné energie.

Rekuperační jednotka dle obytné plochy

Velikost rekuperační jednotky nám ovlivňuje kromě počtu osob i obytná plocha objektu. Vhodnost rekuperační jednotky je třeba vždy konzultovat s dodavatelem.

Budujete svépomocí?


Kutilové, řemeslníci, specializované firmy a živnostníci mohou v našem e-shopu zakoupit veškeré potřebné součásti buď formou kompletní skládačky, nebo po dílech.

Zobrazit zboží v e-shopu

S námi si rekuperaci můžete sestavit sami

Pokud jste se rozhodli pro realizaci rekuperace svépomocí, můžete využít našeho on-line kalkulátoru. Pokud budete chtít zprovoznění jednotky naší firmou, poskytneme vám záruku.

Montáž zvládnu sám, chci instalaci se zárukou

O zprovoznění se nestarám – odborné zapojení
Přebytečný materiál vrátím zpět – vráceny peníze
snížená sazba 12% DPH
  1. Připravíme Vám dokumentaci
  2. Přivezeme Vám materiál na stavbu
  3. Zaškolíme Vás na montáž
  4. Nainstalujeme rekuperační jednotku
  5. Poskytneme záruku a servis

Chci si koupit pouze materiál a jednotku

Dostanu jen díly s návody
sazba DPH 21%
  1. Můžeme připravit projektovou dokumentaci
  2. Můžeme přivézt materiál na stavbu
  3. Dodáme rekuperační jednotku
  4. Dle potřeby Vám poradíme

Větrací rekuperační jednotku můžeme mít navíc s tzv. entalpickým rekuperačním výměníkem. Tyto rekuperační jednotky umí řízeně či neřízeně (podle druhu a výrobce) odebírat z odpadního větraného vzduchu vlhkost a předávat ho čerstvému příchozímu vzduchu. Ideální klima vnitřního prostředí domu má 40 - 55 % vzdušné vlhkosti.

Jak vybrat rekuperační jednotku?

Jako uživatelé bychom měli u rekuperačních jednotek dbát na to, aby byly:

Tiché

Energeticky nenáročné

Kvalitní

S možností vzdálené správy

S nízkými prozozními náklady

Preferujeme české výrobce. Jestliže máme možnost nakoupit stejně kvalitní či kvalitnější výrobek za podobné peníze vyráběný u nás v ČR, pak to rádi děláme. Všechny námi dodávané rekuperační jednotky jsou certifikované i pro pasivní domy s možností dotace.